Turizmas "|" Medžioklė "|" Žvejyba "|" Gamta "|" Kelionės

windy spaces - Spiningautojo graibštas

Spiningautojo graibštas

Žvejybai

Dalis spiningautojų laikosi tam tikro sportiškumo kodekso, kuris tvirtina, jog garbingam priešininkui visada reikia palikti šansą. Dėl šios nuostatos toji dalis spiningautojų žūklėje ne­naudoja vieno specifinio įrankio – graibšto. Vienintelis atribu­tas, palengvinantis uždavinį keliant į valtį stambų laimikį, yra speciali kevlarinio audinio pirštinė, apsauganti ranką nuo su­žeidimų. Su tokia pirštine drąsiai galima griebti už apatinio žan­dikaulio ne tik šamą, bet ir dešimtkilograminę lydeką.

Vis dėlto būna skaudu, kai rimta žuvis atsikabina prie pat kojų. Kita vertus, vienas dalykas ištraukti žuvį į krantą, o visai kitas – įkelti stambų egzempliorių į valtį arba sugriebti tokį pa­šėlusiai slidų daiktą, kai žvejoji įsibridęs į vandenį. Kas to dar neišbandė praktiškai, gali tai padaryti be graibšto. Deja, žvejo­jant įsibridus arba žingsniuojant upės pakrante, nėra kur pasi­dėti graibštą. Antra, nešiotis tradicinį graibštą net ir žvejojant spiningu nuo kranto – varginantis reikalas. Todėl mobiliai žūk­lei sukonstruoti specialūs trumpakočiai graibštai, kurie nešio­jami pakabinti už nugaros. Ant spiningautojo liemenės nuga­ros prisiūtas metalinis žiedelis. Prie jo prisegamas magnetinis trumpakočio graibšto laikiklis arba prie žiedelio pritvirtinama gumelė, sujungta su graibšto rankena. Už nugaros kabantis graibštas visada po ranka, o gumelė leidžia jį panaudoti neatsegant įrankio nuo žiedelio. Gaminami taip pat specialūs auto­matiškai išsiskleidžiantys graibštai, kuriems nešioti prie diržo segamos makštys, panašios į kalavijų makštis. Tokie graibštai nelabai patogūs, o kartais neparankiausiu momentu užsikerta jų mechanizmas.

Žūklei iš valties reikalingas kitoks graibštas. Tiesa, vienas reikalavimas išlieka tas pats – graibšto „galva” turi būti pakan­kamai plati, o tinklelis erdvus. Nešiojamo graibšto „maišas” pa­prastai esti pasiūtas iš tankesnio, mažomis akimis tinklo, kad mažiau kliūtų už vandens augalų ir šakų. Vis tik žuvį geriau supančioja tinklas stambiomis, 5-6 cm skersmens, akimis. Žūklei iš valties geriausia rinktis graibštą, kurio „galvos” plotis ne ma­žesnis nei 40 cm, o dar geriau – per 45 cm. Graibštas skirtas stam­biam laimikiui, ir bus apmaudu, jei lemiamu momentu į jį tilps tik pusė keturiakilograminės lydekos.

Kitas svarbus graibšto parametras – koto ilgis. Jis derinamas su valties, kuria plaukiama žvejoti, gabaritu. Pripučiamose val­tyse tinkamiausias graibštas – su 1 m ilgio kotu. Vadinasi, su „galva” įrankis bus 1,5 m ilgio. Pripučiamose valtyse erdvė ri­bota. Didesnį graibštą nėra kur laikyti. Antra, pripučiamų val­čių bortai žemi, tad laimikį pasieksite ir metriniu kotu. Žinoma, tokį pat graibštą galima naudoti žvejojant iš medinės arba plas­tikinės valties, bet šie laivai ilgesni, užkibusi žuvis gali atsidurti ties kitu valties galu. Tad graibštas su 1,5 m ilgio kotu bus pats tinkamiausias. Na, o dvimetrinio koto prireiks žvejojant iš ka­terių, botų, kurių bortai yra platesni ir aukštesni. Ilgesniais graibštais naudojamasi žvejojant Kuršių, Kauno mariose, Drūk­šių, Dysnų, Dusios ežeruose.

Patartina turėti graibštą, kurio kotas teleskopinis. Toks graibštas laivelyje užima mažiau vietos.

Patys didžiausi laimikiai – šamai, stambios lydekos, sterkai į graibštą paprastai netelpa, o į kiekvieną žūklę nesivežiojama graibštų, kurių „galvos” skersmuo siekia vieną metrą. Daug patogiau ir praktiškiau valtyje turėti specialų kablį, kuriuo galima užkabinti ir išvilkti kelias dešimtis kilogramų sveriantį laimikį. Tinkamiausi kabliai su teleskopiniais kotais, nes užima nedaug vietos. Tiesa, kablį pavojinga laikyti pripučiamoje valtyje, nes jo geluonimi galima pradurti guminukės kamerą. Dabar su­konstruotas specialus įrankis, primenantis pusės metro ilgio rep­les. Stambi žuvis juo sugriebiama už apatinio žandikaulio ir įkeliama į valtį.

Viktoras Armalis

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*

Įrašai kategorijoje

pic 5 480x384 - Kaip parinkti galvakablį?

Kaip parinkti galvakablį?

Turbūt ne kartą kiekvienam spiningautojui teko atsidurti situacijoje, kai kolegai kimba, o
Eiti į Viršų