Sapphire Garden med - Retieji akmenys gamtoje - safyras

Retieji akmenys gamtoje – safyras

Negyvoji gamta

Safyras – korundo atmaina, aliuminio oksidas. Brangakmenis. Dažniausiai būna mėlynas, bet pasitaiko ir kitų spalvų variacijų – rožinis, geltonas, žalias, bespalvis, rudas, kelių spalvų. Pasitaiko ir skirtingų safyrų formų, tačiau, populiauria (juvelyrikoje) išlieka apvali.

Nuo senų laikų žavintis grožiu ir neįprastomis savybėmis safyras laikomas labai vertingu brangakmeniu. Praeityje safyrais buvo vadinami visi mėlyni akmenys, ir tiktai XIX a. pradžioje kartu su rubinu jis buvo tinkamai ištirtas bei priskirtas korundo grupei. Tikėta nepaprastomis safyro savybėmis. Tam, kas jį nešiodavo, akmuo suteikdavo jėgos, garbės ir nemirtingumą. Safyrai buvo turtingumo, pašalintų nesutarimų ir skausmų simbolis.

Safyrai ir leukosafyrai nuo seniausių laikų kasami brangakmenių sąnašynuose Šri Lankoje. Radimvietės čia užima daugiau nei 2000 km². Rasta ir pavienių didelių akmenų (bet jie ne visuomet atitinka brangakmeniams
keliamus reikalavimus). Didžiausias iš jų svėrė apie 20 kg. 1974 m. čia buvo rasta 144 ir 300 karatų sveriančių safyrų. 33 Nemažai safyrų aptinkama Šiaurės Birmoje prie Mogoko. Tai 400 km² plotas, sudarytas iš skarnmarmuro. Čia safyrai kasami nuo istorinių laikų. Tačiau jų telkiniai vis tik retesni nei rubinų. 1966 m. buvo rastas 12,6 kg sveriantis žvaigždėtasis safyras. Pirminiai telkiniai ir sąnašynai žinomi Tailande, Laose, Vietname, Kambodžoje. Jų esama terciariniuose bazaltuose. Ypač žymus telkinys Pailine (nuo 1874, Kambodžoje). Didžiausias Tailande rastas safyras svėrė 150 karatų. Čia jie kasami Chanta-buno ir Batambango vietovėse. Pietų Kinijoje aptinkami ne tokie kokybiški akmenys. Safyrai randami taip pat Kašmyre bei Džamu. JAV safyrų telkinių daugiausia Montanos valstijoje (Yogo-Gulch vietovėje), neseniai jų buvo rasta ir Šiaurės Karolinoje. Kanadoje jų yra Renfrev vietovėje Ontarijo provincijoje. Tamsiai mėlynų safyrų randama Brazilijoje, Mato Grosso valstijoje. Pastaruoju metu gausiai naudojami Australijos telkiniai Kvinslende ir Naujajame Pietų Velse. Čia akmenys randami pamatiniuose bazaltuose, iš kur patenka į sąnašų nuosėdas. Jie šviesiai mėlyni, žalsvi, dažnai netgi įvairiaspalviai.

Afrikos žemyne safyrų aptinkama Mozambike, Ruandos, Kamerūno, Pietų Afrikos Respublikos ir Namibijos pegmatituose. Telkinių yra ir Tanzanijoje, Umbos upės apylinkėse. Zimbabvėje randama iki 7 cm dydžio safyrų kristalų (didžiausias svėrė 3100 ct). Mažesnių telkinių esama Malavyje, Zambijoje, Konge ir Madagaskare (pavieniai kristalai didesni nei 10 cm). Ir Rusijoje žinomos didelės safyrų koncentracijos. Uralo sienito pegmatituose ir Kolos pusiasalyje randami kristalai, sveriantys daugiau nei 5 kg. Tačiau šie akmenys netinkami juvelyriniams dirbiniams. Bohemijoje yra minimi istoriniai safyrų radiniai iš Isero (Iseraue) telkinių.

Safyrai žmones žavėjo jau nuo neatmenamų laikų. Dauguma unikalių akmenų gavo vardus, yra karališkų papuošalų pažibos. Vienu žymiausių laikomas „Šv. Edvardo safyras”, esantis kryžiaus viduryje Britanijos karaliaus karūnoje. Šis tamsiai mėlynas brangakmenis minimas jau nuo 1042 m. Čia pat puikuojasi ir „Stiuarto safyras”, sveriąs 104 karatus. Didžiuliai safyrai įtaisyti ir Rusijos valdovų karūnoje, kuri saugoma Maskvoje, deimantiniame fonde (258 ir 200 ct). Šv. Vencelio karūna Prahoje papuošta dviem safyrais, sveriančiais 330 ir 280 karatų. Abu jie atvežti iš Šri Lankos. Unikalūs akmenys, kuriems būdingas asterizmas – „Indijos žvaigždė”, 536 karato, „Vidurnakčio žvaigždė”, 116 karatų (abu saugomi Amerikos gamtos istorijos muziejuje, Niujorke) bei tamsiai mėlynas safyras „Azijos žvaigždė”, 330 karatų (dabar jis Smitsono institute, Vašingtone). Dar vienas žymus akmuo „Juodoji Kvinslendo žvaigždė”, 733 ct, 1948 m. JAV iš trijų didelių safyrų buvo iškaltos prezidentų galvų skulptūros: „Vašingtonas” (1997 ct), „Linkolnas” (2302 ct), „Eisenhaueris” (2097 ct). Daug unikalių ir didelių safyrų yra privačiose kolekcijose Irane, Indijoje ir Turkijoje.

 

Rudolf Duda

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*