Turizmas "|" Medžioklė "|" Žvejyba "|" Gamta "|" Kelionės

Elnias1 - Ragų, ilčių paruošimas

Ragų, ilčių paruošimas

Medžioklės trofėjai

Atskyrus gaivą nuo stuburo, nuo jos nulupama oda, išimamos akys, storos vielos vąšeliu pro didžiąją pakaušio angą išimamos smegenys, apipjaustomi raumenys, atskiriamas apatinis žandikaulis. Maždaug parą kaukolė ir apatinis žandikaulis mirkomi šaltame vandenyje. Po to kaukolė, panardinus ją iki ragų, gerą pusvalandį virinama vandenyje, į kurį įberiama šiek tiek sodos. Tik prieš tai ragus reikia apsaugoti nuo garų — pamatinę dalį aprišti sausu skuduru. Išvirinta kaukolė panardinama į šaltą vandenį, o po to peiliu pašalinami mėsos likučiai, šepečiu nuvalomi kaulai, nuplaunami ir džiovinami. Vėliau priklijuojami verdant iškritę dantys, nosikauliai. Riebalinės dėmės valomos benzinu. Kaukolė balinama trisdešimties procentų vandenilio peroksidu — apdedama perokside suvilgyta vata arba mirkoma apie 20 minučių. Balinimui tinka ir hidroperitas. Litre vandens ištirpinama 15 tablečių ir šiame šiltame tirpale kaukolė laikoma apie parą. Išbalinta kaukolė nuplaunama ir išdžiovinama. Apatinis žandikaulis nebalinamas — pasikeitus dantų spalvai bus sunku nustatyti žvėries amžių.

Stambesni ragai gražiau atrodo paruošti kartu su kaukole, menkesni, kai paliekama dalis kaukolės. Metalo pjūkleliu pjaunama nuo viršugalvio ir pakaušio kaulų susijungimo per akiduobę, paliekant nosikaulius. Prie skydelio ragai tvirtinami medvaržčiais bei varžtais — apžiūros metu juos bus patogu nuimti. Antroje skydelio pusėje daromas įdubimas dešiniajai apatinio žandikaulio pusei įdėti. Čia taip pat užrašoma sumedžiojimo vieta (rajonas, miškas), data ir trofėjo savininko pavardė.

Šerno snukio dalis, atlupus iki akių odą, nupjaunama. Reikia žiūrėti, kad pjūvis neliestų apatinių ilčių pagrindo. Žandikaulyje būna maždaug du trečdaliai ilčių, todėl pjaunama tarp centro ir trečiųjų (arba paskutinės) krūminių dantų eilės. Prie ilčių turi likti kuo mažiau kaulo, todėl žandikauliai apipjaustomi pjūkleliu. Vėliau iltys dedamos į šaltą vandenį ir virinamos apie 20 minučių. Dar neatvėsę jos judinamos ir išimamos iš žandikaulio. Jei nesisektų, iltis galima įdėti į spaustuvus ir atsargiai aštriu kaltuku atskirti. Išimtos iltys nuplaunamos šepetėliu šiltame vandenyje ir išdžiovinamos. Šernų ilčių kamieno sienelės būna labai plonos, trapios ir greit suskyla. Todėl vos tik apdžiūvusių ilčių kamienus reikia tuoj pat iš vidaus patepti klijais. Po to į ilčių vidų pripilama klijų ir gipso (2:1) mišinio — tada iltys nesuskils. Pilant mišinį, jis paskirstomas viela — ertmėje neturi likti oro. Toks mišinys greit stingsta, sutvirtina iltį, lengvai nusivalo nuo jos paviršiaus.

Dar dažnai medžiotojai iltis prie lentelių priklijuoja, prisuka varžtais, riša viela, valu, siūlais. Klijuoti — reiškia sugadinti iltis, o priraišiotos ar priveržtos iltys greitai suskyla, apsilaužo.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*

Solve : *
25 ⁄ 5 =


Įrašai kategorijoje

Taurusis elnias Cervus elaphus V 480x384 - Mūsų tauriųjų elnių ragai

Mūsų tauriųjų elnių ragai

Praėjo beveik porą mėnesių, kuomet Lietuvoje prasidėjo tauriųjų elnių medžioklės. Jų medžioklės
X
Eiti į Viršų