Turizmas "|" Medžioklė "|" Žvejyba "|" Gamta "|" Kelionės

D polymorpha100205 032 - Moliuskai akvariume

Moliuskai akvariume

Akvariumai

A. Bubino knygelėje „Akvariumo ABC” moliuskai pavadinti akvariumininko pa­galbininkais. Tai teisybė. Jie surenka dumblius nuo augalų stiebų ir lapų, žuvų ekskrementus, pašarų liekanas, suėda mirusias augalų dalis, naikina bakterinę plėvelę vandens paviršiuje.

Akvariumuose, kuriuose auginamos de­koratyvinės tropikų žuvelės, labiausiai praverčia fizos, trimitininkai, melanijos ir ampuliarijos.

Lengviausia laikyti fizas ir trimitininkus. Jei akvariumo sąlygos tinkamos, tie mo­liuskai greit pradeda dėti ikrelius — nedidelius skaidrius gurvuolėlius, prilipdytus prie augalų, stiklų, akmenų.

Melanijos gyvena gėluose vandenyse didžiulėje teritorijoje — nuo Egipto iki Indijos. Didesnę laiko dalį jos praleidžia įsiraususios dugnan. Akvariumuose melanijoms labiausiai tinka rupus smėlis. Jei smėlis labai smulkus, tai šviežias vanduo dugnan sunkiai teprasisunkia ir melanijos priverstos išlįsti lauk. Tai pirmas signalas, kad akvariume šioms sraigėms gyventi blogos sąlygos. Stambus žvyras joms taip pat netinka — į jį nesugeba įsirausti.

Melanijos purena smėlį, neleidžia prasi­dėti rūgimui. Svarbu, kad jos bepurendamos nepažeidžia augalų šaknų. Ikrelius padeda akmenų apačioje. Blogiau tai, kad sunku kontroliuoti melanijų dauginimąsi.

Pačios įdomiausios ir bene naudingiausios akvariumų sraigės — ampuliarijos. Pas mus jos atkeliavo iš Pietų Amerikos. Jaunos ampuliarljos būna tamsiai rudos, beveik juodos, augdamos šviesėja, ant kiau­kuto atsiranda gelsvos juostos.

Ampuliarijos kvėpuoja atmosferos oru, todėl karts nuo karto kyla paviršiun ir, iškišusios kvėpavimo vamzdelį, įtraukia oro. Jeigu sraigėms ilgokai nepavyksta pakilti paviršiun, jos uždūsta.

Jei fizų, trimitininkų ir melanijų papil­domai šerti nereikia, tai ampuliarljas būtina. Tinka sausi pašarai. Sraigės juos su­siurbia nuo vandens paviršiaus.

Immagine 011 - Moliuskai akvariume
Ampuliarija (Ampullarius australis). Nuotrauka – acquariforum.com

Nuo dugno, sienelių ir augalų ampuliarijos surenka dumblius. Pasitaiko, kad jos apgraužia ir jaunus minkštučius augalėlius, bet tai būna tik tada, kai ima trūkti kitokio maisto. Ampuliarijos labai greit suran­da žuvusias žuveles ir lygiai taip pat greitai iš jų palieka tik kaulelius. Ėda nebegyvas uodo trūklio lervas, neatsisako nuo mėsos ar smulkiai pjaustytų ir apiplikytų salotų. Ampuliarijos ikrelius deda virš vandens — ant akvariumo sienelių. Skirtingai nuo kitų giminaičių, ampuliarijos — ne hermafroditai, o skirtingų lyčių gyvūnai, todėl dauginimuisi reikalingi ir patinai, ir patelės. Ikrų dėtis primena vynuogių kekę, joje gali būti 150 — 200 ikrelių. Jeigu ak­variumas neuždengtas stiklu, tai ikreliai sudžiūsta, bet ir uždengus po ikreliais ver­ta pastatyti purkštuvėli. Tačiau ir su purkštuvėliu viršutinis sluoksnis sudžiūsta, per jį jaunosios sraigutės negali išlįsti laukan. Kai tik ikrelių apvalkalėliai suyra, sraigutes reikia išlaisvinti ir perkelti į atskirą indą. Ten įberiama truputis susmul­kinto sauso pašaro. Sraigutės, žinoma, jo neės, bet tas pašaras padės veistis bakte­rijoms ir pirmuonims — jaunų sraigučių maistui. Kai sraigutės šiek tiek paauga, joms galima duoti nematodų, smulkiai supjaustytų tubifeksų. Be to, jos jau ėda ant sienelių augančius dumblius. Kai sraigutės užauga iki 4 — 5 milimetrų ilgio, jas gali­ma perkelti į akvariumą su taikiomis žuvy­tėmis.

Auginant sraiges, sunkiausia jas apsau­goti nuo žuvelių. Tai ypač liečia jauniklius — tik ką išsiritusias sraigutes gali suės­ti net gupijos. O gaidukai, makropodai, stambūs kardonešiai, barbusai, cichlidai, ypač jei būna alkani, sudoroja ir suaugu­sias fizas ar trimitininkus. Su cichlidais ne­galima laikyti fizų, trimitininkų, taip pat kitų sraigių jauniklių. Melanijoms saugiau, nes jos beveik visą laiką praleidžia įsiraususios dugnan. Ampuliarijos turi tvirtą kiaukutą, todėl jas sunku sudoroti net stambioms akvariuminėms žuvytėms.

Jeigu akvariume sraigių negausėja (nors ikrų būna daug), bent dešimtį jų reikia perkelti į mažą akvariumą ar stiklainį, duoti daug pašaro, dažnai keisti vandenį. Taip jos greitai pasidaugina, paūgėja.

Būna ir atvirkščiai — sraigių ima labai gausėti (dažniausiai kai žuvys dosniai še­riamos ir kai žuvys nepuola sraigių). Iš to sraigių gausumo — jokios naudos — jos ima daug deguonies, teršia vandenį eksk­rementais. Sraiges galima gaudyti graibšteliais, bet dar patogesnis būdas — mažyčiu venteriuku. Imamas tinklelis, per kurio akutes sraigės gali pralįsti, iš jo daromas narvelis, į jį dedamas masalas — obuolio žievė, pagramdyta mėsa, narvelis nulei­džiamas akvariumo dugnan. Sraigės gana greitai į jį sulenda. Ampuliarijų skaičių reguliuoti paprasčtau — jos iškyla paviršiun.

Stambias sraiges reikia išgaudyti pir­miausia, nes jos įlenda į augalų tankumyną ir ten nudvesia.

Pasitaiko, kad sraigės žūsta visos iki vienos. Čia dažniausiai būna kaltos sraigių dėlės, pakliūvančlos į akvariumą su gyvu pašaru. Paprasčiausias būdas nuo jų gintis toks: neleisti naujų sraigių. Kurį laiką nebus sraigių, iš bado žus ir dėlės.

Iš mūsų vandenų moliuskų akvariumams tinka geri filtruotojai dreisenos ir perluotės. Kiti moliuskai turi gana tvirtas burnas ir apgraužta net kietokus augalus. Kad mo­liuskai neperneštų žuvų parazitų, juos patariama 10 — 15 minučių palaikyti silpname kalio permanganato tirpale.

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*

Įrašai kategorijoje

78d29806353c 480x384 - Gupijos

Gupijos

Kada manęs paklausia, kokios akvariumų žuvytės iš gyvavedžių man pačios įdomiausios ir
Planted Dutch Aquarium 480x384 - Olandiškas akvariumas

Olandiškas akvariumas

Norėčiau supažindinti skaityto­jus su naujo tipo ekosistemos modeliu — olandišku akvariumu. Nors
www 480x384 - Akvariumas

Akvariumas

Taigi turime akvariumą, parinkome gruntą ir vandenį. Bet čia gyvens ne tik
Placeholder

Žuvelių mokykla

Kai kas mūsuose galvoja, jog malo­niausi namų gyvūnai — tai šunys, katės,
saltwater bottom feeder fish trcqb6pqdgmpkegk 480x384 - Gruntas

Gruntas

Ne kiekviena žemė tinka akvariumo gruntui. Jame turi lengvai ir gerai įsišaknyti
Eiti į Viršų