Turizmas "|" Medžioklė "|" Žvejyba "|" Gamta "|" Kelionės

man 1828202 960 720 - Turisto savikontrolė

Turisto savikontrolė

in Patarimai

Žygio metu turistas neturi pamiršti savikontrolės: teisingai pasirinkti žygio tempą, laiku pastebėti pir­muosius pervargimo požymius.

Savikontrolė — tai širdies veiklos, kvėpavimo, apetito bei bendros savijautos tikrinimas žygio me­tu. Pageidautina, kad stebėjimai būtų atliekami tuo pačiu laiku, maždaug tomis pačiomis sąlygomis. Pervargus blogėja nuotaika, pradeda skaudėti gal­vą, gausiau prakaituojama, veidas blykšta, mėly­nuoja lūpos, judesiai pasidaro netikslūs, lėtesni, pa­dažnėja pulsas. Jo dažnumas (širdies susitraukimų skaičius) yra vienas iš tiksliausių ir objektyviausių savikontrolės rodiklių. Ramybės būsenoje vyrų pul­so dažnumas yra 65—70, moterų 70—75 kartai per minutę. Treniruotų žmonių pulsas retesnis ir būna 50—60 kartų per minutę. Jis skaičiuojamas ant spindulinės arterijos 15 sek., po to dauginama iš keturių ir gaunamas smūgių skaičius per minutę. Žygio metu pulso dažnumas neturi viršyti 120—140 kartų per minutę. Poilsio metu pulso dažnumas grei­tai grįžta iki pirmykščių skaičių. Jei per 15—20 min. pulsas nesusireguliuoja, tai turistas yra pervargęs: jaučiami širdies ritmo trūkčiojimai, padažnėja kvė­pavimas (normalus yra 16—19 įkvėpimų ir iškvėpi­mų per minutę, o treniruotų žmonių net 8—12 įk/min).

Žygio metu labai svarbu gerai išsimiegoti. Po die­nos žygio paprastai miegama gerai. Tačiau pervargus kankina nemiga, o dieną darbingumą mažina mieguistumas. Pervargus blogėja apetitas. Įvertinant savo organizmo būseną, reikia kreipti dėmesį ir į prakaitavimą. Smarkus prakaitavimas yra taip pat ir pervargimo požymis.

Pervargus būtina sumažinti fizinį apkrovimą arba skirti poilsio dieną. Pastebėjus net ir menkiausią organizmo veiklos pablogėjimą, reikia pasisakyti grupės vadovui, kad laiku būtų imtasi priemonių.

Sulėtėjęs pulsas, suretėjęs kvėpavimas, geras ape­titas ir, suprantama, gera savijauta rodo, kad turisto organizmas gerai prisitaikė prie naujo apkrovimo.

 

Facebook Komentarai

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*

Naujausi įrašai kategorijoje

tea time in the forest by cezare me d5fo6p6 480x384 - Mūsų miškų arbata

Mūsų miškų arbata

Gal daug kam bus naujiena, jog pas mus Lietuvoje auga arbatžolės, tik
pexels photo 243597 480x384 - Sutartiniai ženklai žemėlapyje

Sutartiniai ženklai žemėlapyje

Vietovėje sutinkami objektai žemėlapiuose ir pla­nuose vaizduojami sutartiniais ženklais. Masteliniai (kontūriniai) ženklai
guide 892121 960 720 480x384 - Mastelis ir jo nustatymas

Mastelis ir jo nustatymas

Apie žemėlapyje ar plane vaizduojamo žemės paviršiaus sumažinimo laipsnį galima spręsti iš
Pakilti į Viršų