Turizmas "|" Medžioklė "|" Žvejyba "|" Gamta "|" Kelionės

Rekyvos ezeras - Rėkyva

Rėkyva

in Patarimai žvejui

Rėkyva – ežeras šiaurės Lietuvoje, Šiaulių miesto savivaldybėje, apie 7 km į pietus nuo Šiaulių. Ežero rytinėje pakrantėje išsidėstę Bačiūnai, o po Antrojo pasaulinio karo išaugo energetikų gyvenvietė Rėkyva.

 

Nuo 1949 m. iki 1989 m. Rėkyvos ežero baseinas sumažėjo 58 %: 1,48 km² dėl pietiniame ežero pakraštyje esančio durpyno eksploatacijos ir beveik 9 km² – dėl baseino šiaurės rytiniame pakraštyje buvusių durpynų eksploatacijos.

 

Rėkyvos ežeras – didžiausias Lietuvoje vandenskyrinis ir vienintelis tokio dydžio aukštapelkinis ežeras. Jo plotas – 11,8 km²; maitinančio baseino plotas – 7,3 km²; didžiausias gylis – 4,8 m, vidutinis – 2,0 m. Ežeras neturi intakų, tačiau turi du dirbtinai reguliuojamus ištakus.

 

Jau nuo XIX a. pabaigos sausinami aplink Rėkyvos ežerą esantys pelkių plotai, siekiant panaudoti juose slūgsančias durpes kurui bei kitoms reikmėms. Pirmiausia, XIX a. pab. – XX a. pirmoje pusėje, pradėti melioruoti į šiaurę – šiaurės rytus nuo Rėkyvos ežero esantys Pabalių, Piktmiškio durpynai. XX a. septintame dešimtmetyje nusausinti Rėkyvos vakarinėje ir pietinėje pakrantėje esantys Lieporių ir Rėkyvos durpynai. Šiuo metu greta Rėkyvos ežero eksploatuojamas vienintelis Rėkyvos durpynas, kurio plotas – 581,1 ha, siauriausioje vietoje tarp durpyno ir ežero likę 271,5 m. Durpių klodo suslūgimas kai kuriose greta Rėkyvos durpyno esančiuose plotuose per 1950-2007 m. viršija 1,5 m. Ateityje paviršiaus pažemėjimas dėl pelkių suslūgimo gali siekti 2 m, lyginant su XX a. viduryje buvusiomis altitudėmis.

 

Iki 54,2 tūkst. m³ per metus ežero vandens sunaudojama sodų bendrijų reikmėms, iki 2008 m. apie 41,0 tūkst. m³ per metus naudota Rėkyvos katilinei.

 

Tyrimais nustatyta, kad prieš du šimtmečius Rėkyvos ežero vandens lygis 2,4 metrais buvo žemesnis nei šiuo metu. Pakilus vandens lygiui ežere prasidėjo stiprus durpinių krantų ardymas. Labiausiai krantai nuardyti šiaurinėje ir vakarinėje ežero dalyje. Dėl ardymo visame ežere yra labai daug perplautų durpių. Lengvas durpinis sapropelis daugiausia nusėda užuovėjinėje pietinėje ežero dalyje, todėl čia ežeras seklesnis, pakrantė uždumblėjusi. Paskaičiuota, kad, pakilus ežero vandens lygiui, buvo nuardyta apie 420 ha pelkių ir durpės pasklido po visą ežerą.

 

Rėkyvos ežere gausu žuvų: kuojų, lydekų, ešerių, karšių, plakių, pūgžlių, gružlių. Ežeras ypatingai garsėja kilograminiais „klumpiniais“ ešeriais.

 

Rėkyviečiai pasakoja, kad seniau ežere taip pat buvo daug žuvies, Šiaušėje neršdavo vėgėlės, iš ežero eidavo lydekos, o gegužės pirmosiomis dienomis, per patį nerštą, žmonės krepšiais semdavo „majikes“. Vėliau jos išnyko – vieną žiemą buvo labai storas ledas, jos duos ir susigrūdo į kanalą kuriuo vanduo tekėjo į elektrinę. Jas iš ten sėmė ir sunkvežimiais vežė kolūkio kiaulėms. Seniau žuvis gaudė bučiais, venteriais, kuriuos patys mezgė, barcais. Rybokinėje vyko pramoninė žvejyba tinklais. Žiemą eidavo žvejoti su alvinka, kurią medžio formelėje nusiliedavo iš švino. Naktį vyrai prižvejodavo 2 – 3 vežimus ir veždavo į Šiaulių turgų. Vaikai, kad daugiau svertu, lydekoms molio į gerkles prigrūsdavo.

 

Ežeras yra išnuomotas Šiaulių skyriaus medžiotojų ir žvejų draugijai.
Adresas: J. Basanavičiaus g. 41, LT-76213, Šiauliai, Šiaulių m. sav.
Telefonas: 8 (41) 440791
El. pašto adresas: mzdraugija@one.lt


Center map
Traffic
Bicycling
Transit

Facebook Komentarai

Tags:

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*

Naujausi įrašai kategorijoje

boot 2991682 960 720 480x384 - Kaip ieškoti sėklių

Kaip ieškoti sėklių

Per Ūkojo platybes tuoj po vidudienio atvilnija vos juntami vėjo šuorai ir
Pakilti į Viršų