13501916 1316876961673969 6727584554959741015 n - Mikrovobleriai ir trofėjiniai laimikiai

Mikrovobleriai ir trofėjiniai laimikiai

in Žvejybai

Teiginys, kad dideliais masalais gaudomos stambios žuvys, teisingas ne visada. Tam tikromis sąlygomis, tam tikru metų laiku naudojantis specialia žūklės technika mažyčiais vobleriais galima sugauti stambių žuvų, nors atrodo, kad kibimo nėra jo­kio arba beveik jokio.

Voblerio kūrėjai siekė sukurti tokį spiningo masalą, kuris būtų panašiausias į natūralius atitikmenis gamtoje. Vobleriams populiarėjant šiais masalais susidomėjo spiningautojai, kurie žvejoja mažuose upeliuose. Pasirodė, kad vobleriai puikiai tin­ka upėtakių žūklei, bet tam prireikė mažų modelių – 3-5 cm dydžio. Taip atsirado mikrovobleriai.

Šiltuoju žūklės sezono laiku, ypač vidurvasarį, net ir stam­bios plėšriosios žuvys mielai atakuoja nedidelį masalą, kuris joms panašus į gardų šiųmetį mailių. Mikrovobleriai per trum­pą laiką iš mažų upelių persikraustė į ežerus ir tvenkinius. Ge­riausios žūklės mikrovobleriais vietos – sėkliai, pakrantės su sta­čiais povandeniniais šlaitais, negilios įlankos, kur ganosi smulkios žuvys. Prie sėklių susiburia tiek ešeriai, tiek lydekos, tiek sterkai. Tik skirtingu laiku. Įlankose – ešeriai ir lydekos. Vie­ną sezoną Veisiejo ežere kiekvieną pavakarę, apie 18 val., įlan­kėlėje prie upelio žiočių visada susirinkdavo nemažas būrys ešerių. Vidutiniokai gerai griebdavo ir sukriukę, o stambieji – beveik vien tik mikrovoblerius. Įdomiausia, kad sėkmingiau­sias masalas buvo 3,5 cm margojo upėtakio mailiaus imitacija, nors šiuose vandenyse upėtakių niekada nebuvo ir nebus. Šis faktas rodo, kad žūklėje pravartu patikrinti pačiomis netikė-čiausiomis spalvomis nudažytus masalus.

Norint sėkmingai žvejoti mikrovobleriais, reikia parinkti subtilią įrangą. Pirma, reikalingi tam tikri pavadėliai, nes mikrovoblerį čiumpanti lydeka plačiai atveria žabtus ir 0,16 – 0,22 mm skersmens valą aštriais žiomenimis kaipmat įveikia. Standartinis pavadėlis šiam reikalui netinka – tai tas pats, kaip pakabinti auksinį medalioną ant skalbinių virvės. Iš visų dabar gaminamų spiningo pavadėlių žūklei mikrovobleriais geriau­siai tinka 0,12-0,18 mm skersmens „Dinamik“ klasės pavadė­liai, supinti iš plonyčių plieno gijelių. Jie ploni, tvirti, nestoresni už pagrindinį valą. Kartu šie pavadėliai labai lankstūs ir elastingi. Pavadėliai turi būti su labai lengvais sukučiais ir spy­nelėmis. Beveik besvoriai pavadėliai nekeičia mikrovoblerių konstrukcinių savybių ir nekliudo masalams judėti.

Labai efektyvus žūklės mikrovobleriais būdas – veikiavimas. Žūklei didesniame nei 1,5 m gylyje yra skirtos specialios siste­mėlės – vadinamieji „Dugno šokliai“. Tai V raidės formos (vie­nos kraštinės ilgis gali būti nuo 50 iki 80 cm) vielinė konstrukci­ja. Ant vienos šios konstrukcijos kraštinės galo užliejamas 6-40 g švino gramzdas, o kitos kraštinės gale padaroma kilpelė, į ku­rią įneriamas žiedelis. Prie jo tvirtinamas 30-40 cm pavadėlis su segtuku. Velkiauti su tokia sistemėle labai paprasta: prie pa­vadėlio prisegamas mikrovobleris, „Dugno šoklys“ nugramz­dinamas į vandenį. Ritės lankelį reikia palikti atlenktą, kad lais­vai nusivyniotų valas, ir pairkluoti 30-40 m. Tada lankelis už­lenkiamas, valas įsitempia ir sistemėlė ima trūkčiojančiu tem­pu slinkti palei dugną. Taip velkiaujant vobleris visada plaukia reikiamu gyliu, be baimės galima stabtelėti – sistemėlė gulasi ant dugno, o vobleris kyla į viršų tiek, kiek leidžia pavadėlis, ir pakimba. Su voblerine sistema galima prašukuoti didelius dugno plotus ir aptikti vietas, kur būriuojasi plėšriosios žu­vys. Šiam žūklės būdui tinka tiktai plaukiantys ir nedaug paneriantys vobleriai, kurių liežuvėlis su korpusu sudaro 70-80 laipsnių kampą.

Mikrovobleriai – universalūs masalai, jais galima sugauti ko­ne visų rūšių žuvų. Pasitaiko, jog net gana stambūs šamai susi­gundo mikrovobleriu, nors ištraukti juos pavyksta gana retai. Kartą, žvejojant Nemune, prie Merkinės, šamas čiupo voblerį ties stačiu šlaitu. Žuvis buvo gana didelė ir tiesiog sutrupino mažą trišakiuką. O jei tada būčiau mikrovobleriukui prisegęs „Kamasan“ arba „Gamakatsu“ kabliuką, gal ir būtų pavykę ša­mą ištraukti! Taigi mažais masalais galima suvilioti labai stam­bių žuvų. Ypač tomis dienomis, kai plėšrūnės sočios.

V. Armalis

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*