Turizmas "|" Medžioklė "|" Žvejyba "|" Gamta "|" Kelionės

Neporini verpikas Lymantria dispar II - Drugiai Lietuvos vidurio lygumoje

Drugiai Lietuvos vidurio lygumoje

in Flora ir fauna

Derlingos vidurio Lietuvos lygumos. Platūs laukai išmarginti miškeliais. Lygumoje drėgmės nestokoja, tad vyrauja lapuočiai medžiai. Ąžuolynai, beržynai, alksnynai lyg pratęsia Vakarų Europos miškus tolyn į šiaurę. Klimatas nebe toks kontinentalus, kaip pietryčių Lietuvoje. Nebe tokios staigios oro permainos, o tai kaip tik labai svarbu kai kurių rūšių paplitimui. Neporinis verpikas Suvalkijoje gali net žalos padaryti sodams ar miškams, o jau Vilniuje jo niekaip nerasi. Dar įdomiau, kad jis gyvena pačiame Panevėžyje, bet šio drugio visai nerasi miesto apylinkėse. Mieste savas mikroklimatas su vos aukštesne temperatūra. O to jau užtenka, kad ši rūšis galėtų gyventi.

Suvalkijoje aptiksime drugius pietiečius. Sausuose šlaituose įsikūręs stepinis melsvys (Lysandra coridon), Ąžuolynuose skraido dvinulis pelėdgalvis (Dicycla oo). Lapuočių miškuose gausiau, kaip kitur, gražiausių dieninių drugių — didžiųjų ir mažųjų juodmargių, vaivadrugių (Apatura). Rytmetį valvadrugiai ar juodmargiai mėgsta nutūpti ant miško keliukų. Vaivų sparnai blizga violetiniu mėlynumu, lyg gražiausių tropikinių drugių. Suvalkijoje gyvena vienas rečiausiųjų Europoje pelėdgalvių — ratuotasis pelėdgalvis (Ipimorpha contusa). Viso pasaulio muziejuose šios rūšies ir dešimties drugių nesurinktum.

Žuvinto palios išlaikė daugelį reliktinių rūšių, kurių kitur nebesutiksi ar retai tepamatysi. Tik Žuvinte gyvena spalvotasis pelkiasprindis (Chariospilates formosaria) — tikrai puošnus šiaurietis. Vienintelė Pabaltijyje gausi pelėdgalvio — pilkažalio žvilgūno (Plusia zosimi) populiacija. Čia gyvena ir pelkinis satyras (Oeneis jutta) — tundrinis reliktas.

Šiaurinėje Vidurio lygumos dalyje gausiau šiaurinių rūšių. Prie Šiaulių galime pamatyti rudnargę hesperiją (Carterocephalus palaemon). Skrendantį drugį vos gali įžiūrėti, taip susilieja jo sparnai su tūkstančiais saulės zuikučių lapuočių miške.

Iš šiauriečių Vidurio lyguma beveik iki Kauno išplito šiaurinis verpikas (Epicnaptera arborea). Nereti Ir gražūs pelėdgalviai – plokščiasparniai vėlyviai (Blepharita amica), mažieji geltonjuosčiai (Rhynchagrotis chardinyi). Tik čia rasti taiginiai dirvinukai (Cherosotis cuprea).

Daug gražių ir įdomių drugių gyvena Lietuvos Vidurio lygumoje, visų neišvardinsi.

Ričardas Kazlauskas

1 Comment

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*

Naujausi įrašai kategorijoje

Gervės migloje 480x384 - Gervė pilkoji

Gervė pilkoji

Daugelio paukščiu laukia sodiečiai, begrįžtančių pavasarį iš šiltųjų kraštų, ir džiaugiasi, kai
Pakilti į Viršų