Turizmas "|" Medžioklė "|" Žvejyba "|" Gamta "|" Kelionės

Didysis baublys Botaurus stellaris - Didysis baublys

Didysis baublys

in Gyvūnų paveikslai

Botaurus stellaris. Klasė — paukščiai, būrys — gandriniai, šeima — garniai.

Kūno ilgis 72 centimetrai, sparnų tarpugalis 126 centimetrai, sparno ilgis 33 cen­timetrai, uodegos ilgis 13 centimetrų. Min­ta žuvimis, varliagyviais, driežais, net smul­kiais žinduoliais ir jaunais paukščiukais. Dėtis 5—6 kiaušiniai, peri 25—26 dienas.

Suaugęs paukštis gana stambus, ilgu storu kaklu, siauru aukštu snapu. Viršu­tinę galvos dalį dengia juodos plunksnos, pakaklė pilkai juoda, visas kūnas margas, rudai gelsvame fone — juodai rudos ir šviesiai rudos dėmės, juostos, brūkšniai. Akys geltonos, snapo viršus rudai raginės spalvos, apačia žalsva, kojos šviesiai ža­lios.

Didieji baubliai gyvena Vidurio ir Pietų Europoje, visame Vidurio Sibire. Žiemoti skrenda į Šiaurės Afriką, bet giliau į Af­rikos kontinentą nekeliauja. Šiltuose re­gionuose, kur vandens telkiniai neužšąla, kai kada žiemoja.

Baubliai kuriasi pelkėse, liūnuose, klam­pynėse, ežerų pakrantėse, tarp nendrių ir meldų. Medžioja nuo sutemos iki aušros, maisto jiems reikia daug. Medžioja tik negiliose vietose, nes kojos nėra ilgos.

Lizdus krauna nendrynuose ir meldy­nuose, sunkiai prieinamose vietose, ant sulenktų nendrių, kupstų, kartais net pa­sitaiko plaukiojančių lizdų. Lizdą krauna patelė. Neretai lizdai būna arti vienas ki­to ir sudaro savotišką nedidelę koloniją.

Gegužės pabaigoje sudedama pilna dė­tis ir patelė pradeda perėti. Kiaušiniai ovalinės formos, matiniai, lukštas kietas, šviesiai žalsvai melsvos spalvos. Perinčią patelę maitina patinėlis. Išsiritusius jau­niklius maitina abu tėvai. Baubliukai tu­pi lizde tol, kol išmoksta skraidyti. Maž­daug po dviejų mėnesių jie palieka liz­dą, išsilaksto ir iki žiemojimo laiko me­džioja kas sau.

Labai įdomi baublių savybė sugebėji­mas būti tikrai keistose pozose. Ramiai tupintis baublys truputį pakelia priekinę kūno dalį ir taip ištempia kaklą, kad galva guli ant nugaros. Norėdamas pasis­lėpti ir apgauti priešą, baublys pritūpęs taip pakelia į viršų kūną, kaklą ir snapą, kad jie sudaro tiesią liniją ir tada – jis panašus į aštrų kuolą ar sausų nendrių kuokštą, bet ne į paukštį. Gąsdindamas priešą, baublys pašiaušia plunksnas, išske­čia varpu sparnus ir pražiojęs snapą puo­la. Vaikšto lėtai, skrenda minkštai, ty­liai. Norėdamas pakilti aukščiau, jis suka keletą ratų, bet aukščiau kyla tik naktį, o dieną skraido žemai virš nendrių.

Baubliai pagarsėję savo garsiu „baubi­mu“. Pagal balsą jie ir savo vardą gavo. Ne tik lietuviškai, bet ir kitose kalbose jie vadinami pelkių jaučiais, samanų kar­vėmis, nendriniais būgnais ir panašiai. Net mokslinis jų vardas „Botaurus“ yra tos pačios kilmės. „Bos“ (lot.) reiškia bu­lius, galvijas, o „tauros“ — jautis. Šis charakteringas balsas pasigirsta nuo va­sario vidurio, prasidėjus tuoktuvėms, ir trunka iki liepos pradžios. Patinėliai „bau­bia“ ir dieną, ir naktį, bet ypač aktyviai vakaro sutemose. Tuo metu aplink juos renkasi ir patelės.

Seniau buvo galvojama ir tvirtinama, kad „baubdamas“ paukštis snapą kiša į vandenį. Nustatyta, kad „baubimo“ metu paukštis ištiesia kaklą į priekį, pritraukia oro į stemplę, kuri ir sudaro gerą rezo­natorių. Duslus tonas atsiranda iškvepiant, o galva ir kaklas tada būna pakelti į viršų.

Šiuo metu baubliai yra saugojami paukščiai, nors anksčiau jie buvo smar­kiai medžiojami, kaip vertingas delikate­sas. Olandų, uodičių natiurmortuose ne­retai tarp vaisių, daržovių, žiedų ir kito­kių gėrybių matome nupieštus sumedžiotus baublius.

 

[m_youtube src=“ug9WgQxnRaU“/]

 

Facebook Komentarai

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

*

Naujausi įrašai kategorijoje

20130520075324835 480x384 - Apie lakštingalas

Apie lakštingalas

Mūsų dienomis lakštingalų niekas nebelaiko narveliuose ir tai džiugina, nors praeityje tai
Phasianus colchicus 2 tom Lukasz Lukasik 480x384 - Fazanas

Fazanas

Gamta laukiniais gyviais ne visus kraštus lygiai apdovanojo. Vieni kraštai pasižymi nepaprastu
Bonasa bonasia 480x384 - Virbė arba Jerubė

Virbė arba Jerubė

Šiandien virbę pas mumis tepažįsta geri medžiotojai arba nuolatiniai didelių mišku, ypatingai
Eurasian marsh Harrier 480x384 - Nendrinė lingė

Nendrinė lingė

Gražiausieji ir protingiausieji mūsų krašto ornitofaunai priklau­so plėšrieji paukščiai, kurių tarpan priskiriama
heron 1563196 960 720 480x384 - Pilkasis garnys

Pilkasis garnys

Mažesnis už baltąjį gandrą, pilkas arba pilkai melsvas, su juodu, smailiu, nusvirusiu
Pakilti į Viršų